ABD, yapay zekanın devleri OpenAI, Nvidia ve Microsoft’a soruşturma açtı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC), yapay zekâ sektöründeki üç büyük oyuncunun soruşturulması konusunda görev paylaşımı konusunda anlaştı. Anlaşma kapsamında düzenleyici kurumlar Microsoft, OpenAI ve Nvidia’nın yapay zeka endüstrisinde oynadıkları baskın rollere yönelik rekabet soruşturmaları yürütecek.

OpenAI, Nvidia ve Microsoft’a soruşturma

Aktarılanlara göre yapay zeka çiplerinin en büyük üreticisi ve bu alanda neredeyse yüzde 80 pazar payına sahip olan Nvidia‘nın antitröst yasalarını ihlal edip etmediğini ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) soruşturacak. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ise ChatGPT, Sora, Dall-E ve en son GPT-4o modeliyle ses getiren OpenAI ile firmaya 13 milyar dolar yatırım yapan Microsoft’u soruşturacak.

Biden yönetimi büyük teknoloji şirketlerinin gücünü düzenleyici kurumlar ile dizginlemeyi sürdürüyor. Her iki kurum da bundan 5 yıl önce benzer bir anlaşma yaptıktan sonra Google, Apple, Amazon ve Meta’yı soruşturmuş ve hepsine tekelcilik karşıtı yasaları ihlal ettikleri iddiasıyla dava açmıştı.

Nvidia, Microsoft ve OpenAI ise radar altı uçuyordu ancak 2022’de üretken yapay zekanın ortaya çıkışıyla birlikte bu tarafa olan bakış da değişti. Düzenleyiciler son zamanlarda yapay zeka alanındaki şirketleri dizginlemeye çalışıyor. FTC, OpenAI’ın veri toplama yoluyla tüketicilere zarar verip vermediğine dair bir soruşturma başlatmıştı. FTC ayrıca Microsoft’un OpenAI’a yaptığı yatırım ve Google ve Amazon’un bir başka küçük yapay zeka şirketi olan Anthropic’e yaptığı yatırımlar da dahil olmak üzere teknoloji devleri ve yapay zeka start-up’ları arasındaki stratejik ortaklıklar hakkında geniş bir soruşturma başlattı.

Nvidia ise daha önce herhangi bir antitröst soruşturmasına dahil olmamıştı. Ancak Nvidia’nın pazarda çok baskın olduğu ve CUDA gibi yazılım yığınlarıyla müşterilerini kendisine kilitlediğine dair ciddi söylemler var. Anlaşılan o ki hem DOJ hem de FTC, yapay zeka konusunda sorunlar daha fazla derinleşmeden olaya el atmak istiyor.

Daha Fazla Video

donanimhabercom Instagram Takip Et

Xiaomi’den fütüristik su tabancası

Exadious 2 ay önce

Efsane Türkiye’ye gelse alırım..

E

E_Y_B_H_P_T 2 ay önce

2

O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz. Aynısını küçükken ışıklı ayakkabımda yaşamıştım oradan biliyorum. Ayakkabıma yan bakmaktan düz yürüyemiyordum. Hava atmaktan ziyade o havayı yaşamayı tercih ederim. 7 de olsam 70 de olsam kararım değişmeyecek.

emrahmt 4 ay önce

Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim]

garez41 4 ay önce

Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.

Rindaman 5 ay önce

Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..

D

DH Misafiri 6 ay önce

hocam 4x daha iyi direk hs attirir

Mstt.2010 7 ay önce

Über

SUPERSONICQ 7 ay önce

Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x’e de çekebilirsin falan 😀

SupremeMasterr 7 ay önce

Muskun alev tabancası vs bu

ccguven 8 ay önce

2

İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.

rszx247 9 ay önce

Yakında su atan F18 falanda yaparlar 🙂

X

xsw 9 ay önce

1

Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu…

alex59 9 ay önce

2

Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.

Rhodope Thrax 9 ay önce

fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.

RaptorFX 9 ay önce

Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x